Вещно право
Вещното право е клон на гражданското право, който регулира отношенията между правните субекти (физически и юридически лица), възникнали по повод на вещи (движими и недвижими). Доктрината окачествява вещното право като „абсолютно право“, което означава, че всяко трето лице е длъжно да се въздържа от посегателства спрямо чуждата вещ.
Вещното право урежда отношенията, свързани с притежанието, придобиването на вещите, извличането на блага от тези вещи и решава въпроси при колизия между няколко вещни права.
В областта на вещното право Адвокатско дружество „Колева и Белова“ предлага на своите клиенти консултации и защита по въпроси, касаещи:
Съдебна защита на правото на собственост - ревандикационен иск, негаторен иск, установителен иск за собственост и иск за определяне на граници на недвижим имот;
Процедура по обстоятелствена проверка за придобиване на недвижим имот по давност;
Доброволна и съдебна делба на съсобствени вещи и недвижими имоти;
Прехвърляне на съсобствен имот;
Искове за защита на нарушено владение - Иск за защита на нарушено владение и Иск за защита на отнето владение;
Искове по чл. 30, ал. 3 от Закона за собствеността;
Иск за необходими разноски и подобрения на чужд недвижим имот; Обезщетяване на неползващия съсобственик – чл.31, ал.2 от ЗС;
Иск за решаване на въпроси, свързани с управлението или използването на съсобствени вещи – чл.32, ал.2 от ЗС;
Иск за изкупуване на дял от съсобствен недвижим имот, продаден в нарушение на чл.33 от ЗС;
Сделки с недвижими имоти: придобиване на недвижими имоти; проверка за вещни тежести върху имоти (ипотека, сервитут, право на ползване и преминаване); изготвяне на предварителни и окончателни договори за покупко-продажба и всякакви други договори за прехвърляне на собственост (договор за замяна, договор за дарение, договор за гледане и издръжка и други); обследване на имотна история при покупка на зелено; учредяване и заличаване на ипотеки; съдействие за издаване на скици, схеми, данъчни оценки и други необходими документи, свързани с недвижими имоти;
Промяна на предназначението на недвижими имоти;
Учредяване право на строеж, право на ползване и сервитути;
Извършване на справки в Агенция по вписванията - Имотен регистър, Агенцията по геодезия, картография и кадастър, общинска администрация и др.
Системата на българското вещно право включва следните видове вещни права:
Право на собственост
Това е абсолютно, неограничено вещно право, което съдържа следните елементи: право на владение, право на ползване и право на разпореждане. Правото на собственост се придобива чрез правна сделка (покупко-продажба, замяна, дарение и др.), по давност, по наследство или по друг начин, определен в закона. Правото на собственост върху дадена вещ може да принадлежи едновременно на две или повече лица - държавата, общините и други юридически или физически лица. В този случай вещта се намира в режим на съсобственост. Пример за съсобственост е етажната собственост в сграда с няколко обособени имота или съпружеската имуществена общност. Съсобствеността може да се прекрати чрез доброволна или съдебна делба. Всеки съсобственик може, въпреки противна уговорка, да иска делба на общата вещ, освен ако законът разпорежда друго, или ако това е несъвместимо с естеството и предназначението на вещта.
Освен правото на собственост нашата правна система познава и ограничени вещни права, които Закона за собствеността нарича още „вещни права върху чужда вещ“. Едно от тях е правото на строеж. Това е ограничено вещно право, което се състои в правната възможност едно лице да построи или придобие постройка върху чужд имот и да стане нейн собственик.
Право на ползване
Това е ограничено вещно право. Неговата същност се състои в правото да се използват определени вещи или вещ и да се получават добивите от тях, без да се променят съществено. Ползвателят е длъжен да плаща разноските, свързани с ползването, включително данъците и другите такси, да поддържа вещта в състоянието, в което я е приел, и да я върне на собственика след прекратяване на правото на ползване. При предаване на имота се съставя опис. При липса на опис се предполага, до доказване на противното, че имотът е предаден в добро състояние. Ползвателят не отговаря за овехтяването и изхабяването на вещта, които се дължат на обикновената употреба.
Сервитутни права
Това са родова категория ограничени вещни права, наричани още „служещи“. При тези права винаги е налице един господстващ и един служещ имот. При това положение собственикът на господстващия имот може да си служи със служещия с оглед използването на своя имот. Най-често срещан пример е правото на преминаване.
Право на надстрояване и пристрояване
Това ограничено вещно право дава възмножност на неговия носител да надстрои или пристрои съществуваща сграда и да стане собственик на надстроеното или пристроеното.