top of page

Административно право

Административното право регулира отношенията, възникващи между гражданите и администрацията. То играе ключова роля в осигуряването на баланс между държавата и гражданите, гарантирайки, че действията на административните органи са законни, справедливи и отговарят на принципите на демокрация и правовата държава. Този клон на правото обхваща широка гама от въпроси, свързани с действията на административните органи, техните решения и взаимодействието им с гражданите и фирмите, като регулира начина, по който администрацията изпълнява своите задължения, както и какво се случва, когато тези задължения се изпълняват неправилно.


Административното право предоставя механизми за защита на правата и свободите на гражданите срещу действията на административните органи. Това включва: правото на обжалване на решения и актове на институциите, правото на достъп до информация и правото на защита.


Ние от Адвокатско дружество "Колева и Белова" имаме задълбочени познания и опит в областта на административното право и предлагаме на нашите клиенти комплекс от правни услуги, свързани с действията и решенията на административни органи, административни процедури и отношенията между граждани и администрацията, а именно:


Правно съдействие и консултации в различни производства по издаване на административни актове

Някои дейности в държавата се извършват при контролно-разрешителен режим, което означава, че за да бъдат извършвани от физическо или юридическо лице, следва да им бъде дадено разрешение или лиценз за съответната дейност от орган на изпълнителната власт.

Тези разрешения се издават под формата на административен акт по заявление на заинтересованите лица. 

Към исканията за издаване на съответното разрешение или лиценз, административният орган, често има специфични изисквания за допълнителна документация или изисквания към самия правен субект. 


Обжалване по административен и съдебен ред на административни актове, издадени от общински, данъчни и държавни органи

Готови сме да Ви помогнем с обжалването на актовете на органите на изпълнителната власт, които засягат вашите законови интереси и подлежат на оспорване. Административните актове могат да бъдат обжалвани по  административен ред и съдебен ред.

В общата хипотеза актовете може да се оспорят и направо пред съда, без да е необходимо да се преминава през обжалване по административен ред (пред по-горестоящия административен орган), но има изключения, при които е задължително първо да е било предприето оспорване по административен ред.

Освен издадените административни актове, на обжалване подлежи и отказът за издаването им, включително и мълчаливият отказ.


Обжалване на наказателни постановления и електронни фишове

В своята дейност, държавните органи имат правомощията да ангажират административно-наказателната отговорност на правните субекти. Когато е извършено нарушение на закона, следва на нарушителя да бъде наложена съответстващата санкция. Налагането на административно наказание се извършва с издаването на наказателно постановление. Основен нормативен акт при ангажирането на административно-наказателната отговорност на правните субекти е Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). В него е описан целия процес по наказване на нарушителите.

Наказателните постановления най-често се издават въз основа на съставен Акт за установяване на административното нарушение (АУАН). За да бъде постановлението законосъобразно е необходимо и АУАН да отговаря на всички законови изисквания и при издаването му да не са допуснати процесуални нарушения на закона.

При издаването на наказателни постановления административният орган следва да съобрази множество законови изисквания и да проведе административен процес без пороци. Често наказващите органи допускат процесуални нарушения и не винаги съобразяват материалния закон. Това води до незаконосъобразност и съответно отмяна на наказателното постановление. Срокът за обжалване на наказателните постановления е 14 - днeвен от датата на връчването им. Жалбата се подава до Районния съд, в района на който е извършено или довършено нарушението.


Електронен фиш се издава за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система (АТСС), т. нар. камери., за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство (т.е. не се отнема свидетелството за управление) и не се отнемат контролни точки. Когато наказанието предвижда отнемане на свидетелство за управление на МПС и/или отнемане на контролни точки, се преминава към издаване на акт за установяване на административно нарушение, въз основа на който се издава и наказателно постановление.

Към настоящия момент електронни фишове се издават за два вида нарушения:

  1. за управление на моторно превозно средство /МПС/ с превишена скорост;

  2. за управление на МПС, за което няма сключена задължителна застраховка Гражданска отговорност;

Електронният фиш подлежи на обжалване в 14-дневен срок от датата на получаване. Жалбата се подава чрез териториалната структура на МВР, която го е издала, до Районния съд, действащ на територията, където е извършено нарушението. (Повече за електронните фишове може да прочетете тук.)


Обжалване на Заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ)

В чл. 12 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) е предвидено, че за предотвратяване и преустановяване на административните нарушения, както и за предотвратяване и отстраняване на вредните последици от тях административните органи могат прилагат принудителни административни мерки. Това става посредством издаване на Заповед за прилагане на принудителна административна мярка. 

Държавната принуда, която се налага с принудителна администравна мярка (ПАМ) не представлява наказание. Нейната цел е да се защити обществения интерес и да се отнеме възможността на нарушителя да продължи да извършва нарушения.


Най-често заповеди за прилагане на принудителна административна мярка се издават от органите на МВР при упражняване на контрол за движение по пътищата. Такива са: заповед за временно отнемане на свидетелство за управление на МПС издавана по ЗДвП (отнемане на шофьорска книжка) и заповед за дерегистрация на ППС издавана по ЗДвП (сваляне на регистрационни табели на автомобил). 


Заповеди могат да се издават и от Общинската администрация във връзка с прилагане на правилата за паркиране, които съответната община е приела с наредба - например заповед за преместване на неправилно пракирано ППС.


Националната агенция по приходите (НАП) при своята дейност по фискален контрол във връзка със закона за ДДС издава заповед за запечатване на търговски обект. 


Ако ви е издадена заповед за прилагане на принудителна административна мярка, следва да потърсите юридическа помощ незабавно. Последствията от прилагане на принудителна административна мярка, тоест нейното изпълнение, обикновено се извършва веднага след налагането ѝ. Много често поради неотложност административният орган прилага мярка за административна принуда и едва в последствие издава заповед и я връчва на нарушителя.


Заповедта за прилагане на принудителна административна мярка представлява индивидуален административен акт и може да се обжалва пред компетентния административен съд. Срокаът за обжалване на заповедта е 14-дневен и започва да тече от момента, в който заповедта ви бъде връчена. Важно е да се отбележи, че образуването на административно дело и обжалването на Заповед за прилагане на принудителна административна мярка не спира изпълнението на административната принуда. Повечето от тези заповеди имат предварително изпълнение, което означава, че тяхното действие започва, независимо от това дали са обжалвани или не. Така е при заповедта за временно отнемане на СУМПС и при заповедта за дерегистрация на ППС. В тези случаи отделно се обжалва предварителното изпълнение на заповедта. 


Правни услуги по Закона за устройство на територията (ЗУТ)
  • съдействие при издаване на виза за проектиране и разрешение за строеж;

  • представителство пред общинска администрация за издаване в производства по издаване и изменения на подробен устройствен план (ПУП);

  • обжалване на заповеди за незаконни строежи;


bottom of page