Как да получавате обезщетение за безработица в България, ако сте работили в чужбина?
За да бъде отпуснато парично обезщетение за безработица в Република България, заявителите трябва да отговарят на следните условия:
да имат най-малко 12 месеца осигурителен стаж през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването;
да имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;
да не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в България, или пенсия за старост в друга държава или да не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер или професионална пенсия;
да не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по българското законодателство или законодателството на друга държава.
ВАЖНО!!! В срок от 7 дни след прекратяване на трудовото правоотношение трябва да се регистрирате в Агенция по заетостта.
Правото на парично обезщетение за безработица в България се преценява въз основа на заявление по образец, приложение № 1 към Наредбата за отпускане и изплащане на паричните обезщетения за безработица (НОИПОБ), подадено от заявителя (безработния) до избрано от него териториално поделение на Националния осигурителен институт (ТП на НОИ).
Заявлението може да бъде подадено по един от следните начини:
по електронен път с квалифициран електронен подпис (КЕП) или персонален идентификационен код (ПИК), издаден от Националния осигурителен институт (НОИ), чрез електронна административна услуга „Подаване на заявление за отпускане на парично обезщетение за безработица (ПОБ) на основание чл. 54а от КСО“;
по електронен път с квалифициран електронен подпис (КЕП) или персонален идентификационен код (ПИК), издаден от Националния осигурителен институт, чрез Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ) на Министерство на електронното управление като съобщение до профила в ССЕВ на избрано от безработното лице териториално поделение на НОИ;
на хартиен носител в дирекция „Бюро по труда“ по постоянен или настоящ адрес.
Какви документи се подават от заявителя (безработния) в НОИ?
Заявление по образец, приложение № 1 към Наредбата за отпускане и изплащане на паричните обезщетения за безработица (НОИПОБ);
Декларация за банковата сметка;
Данни за личната банкова сметка;
Копие от регистрацията в Агенция по заетостта;
Документ за прекратяване на трудовите отношения;
Формуляр U1 (може и да не Ви се наложи да попълвате този формуляр, защото служителите на НОИ изискват информация и от държавата, в която сте работили).
Освен гореописаните изисквания към заявителите, работили в чужбина, приложение намират и правилата на Регламент (ЕО) № 883/2004 и Регламент (ЕО) № 987/2009 и международните договори в областта на социалното осигуряване и социалната сигурност, по които България е страна и в които се съдържат разпоредби, регламентиращи администрирането на паричните обезщетения за безработица.
Когато лицето е работило в друга държава-членка на Европейския Съюз (ЕС), Европейското икономическо пространство (ЕИП) или Швейцария, компетентна държава да отпусне парично обезщетение за безработица по правило е държавата, в която съответното лице е било наето преди да остане безработно. В този случай безработният може да ползва осигурителния си стаж, придобит по законодателството на други държави-членки на ЕС, ЕИП или Швейцария, за да придобие право на обезщетение в държавата по последна заетост, ако осигурителните му периоди в тази държава не са достатъчни.
Когато лицето е работило в държава, с която България има сключен и действащ международен договор в областта на социалното осигуряване и социалната сигурност и в който се съдържат разпоредби, регламентиращи администрирането на паричните обезщетения за безработица, компетентна държава да отпусне парично обезщетение за безработица е държавата, в която съответното лице е било наето преди да остане безработно.
Друг важен момент при подаването на заявление за безработица от лице, което е било наето в други държави-членки на ЕС, ЕИП или Швейцария, е отсъствието на каквото и да е трудово-правно договорно отношение и това лицето вече да не поддържа никаква връзка с държавата-членка на заетост (напр. понеже трудово-правното договорно отношение вече е прекратено или срокът му е изтекъл).
За да бъде отпуснато обезщетение за безработица на лице, което е работило в друга държава-членка на ЕС, ЕИП или Швейцария компетентните органи, в случая териториалните поделения на Националния Осигурителен Институт (ТП на НОИ), към което е подадено заявлението, трябва да установят пребиваване на лицето. Пребиваването се определя въз основа на центъра на интересите на лицето (заявителя), като в зависимост от случая могат да се вземат предвид:
продължителността и непрекъснатото пребиваване на територията на съответните държави членки;
положението на лицето, включително естеството и специфичните характеристики на упражняваната дейност, по-специално мястото, където обичайно се упражнява тази дейност;
постоянният характер на дейността и продължителността на всеки договор за заетост;
семейното положение и роднинските връзки на лицето;
упражняването на неплатена дейност;
когато става въпрос за студенти, източникът на техните доходи;
жилищното положение на лицето, по-специално доколко е постоянен характера му;
държавата членка, в която се приема, че лицето пребивава за целите на данъчното облагане.
Следва да се има предвид, че изброяването на посочените критерии не е изчерпателно. Изследването на пребиваването се извършва от компетентното ТП на НОИ, където е подадено заявлението за преценка правото на парично обезщетение за безработица, въз основа на предоставената от лицето информация в т.нар. Декларация относно определяне на пребиваване във връзка с прилагане на член 65, т. (2) от Регламент (ЕО) № 883/2004.
Според член 62, т. (2) от Регламент (ЕО) № 883/2004: „…Напълно безработно лице, което по време на последната си дейност като заето или като самостоятелно заето лице е пребивавало в държава-членка, различна от компетентната държава- членка и което продължава да пребивава в тази държава-членка или се върне в тази държава-членка, се поставя на разположение на службите по заетостта в държавата-членка по пребиваване. Без да се засяга член 64, напълно безработно лице може, като допълнителна мярка, да се постави на разположение на службите по заетостта в държавата-членка, в която то последно е осъществявало дейност като заето или като самостоятелно заето лице.
Безработно лице, без да е пограничен работник, което не се върне в неговата държава-членка по пребиваване, се поставя на разположение на службите по заетостта на държавата-членка, чието законодателство за последно е било подчинено. …“
РАЗМЕР НА ПАРИЧНОТО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ЗА БЕЗРАБОТИЦА
По отношение на изчисляване на размера на паричното обезщетение за безработица следва да се има предвид следното:
Съгласно разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО), дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването и не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица.
Минимално обезщетение за безработица за 2024 г. е 18 лева на ден.
Максимално обезщетение за безработица за 2024 г. е 107,14 лева на ден.
Изключение от тези правила за определяне на размера на обезщетението е предвидено в разпоредбите на Регламент (ЕО) № 883/2004 и Регламент (ЕО) № 987/2009, съгласно които институцията по пребиваване следва да вземе предвид трудовото възнаграждение или професионалния доход, получавани от заинтересованото лице в държавата членка, чието законодателство се е прилагало спрямо него при последната му работа като заето или самостоятелно заето лице, ако по време на тази заетост заинтересованото лице е пребивавало в друга държава членка, различна от държавата по последна заетост.
Размерът и срокът за изплащане на паричното обезщетение за безработица зависи и от посочената от съответната държава причина за прекратяване на последната заетост.
Ако причината за прекратяване на трудовия договор е например „прекратяване по взаимно съгласие” или „дисциплинарно уволнение”, лицето ще получи минималния размер на паричното обезщетение за срок от 4 месеца.
Не са редки случаите, в които ТП на НОИ отказва да изплати обезщетение за безработица на лица, работили в чужбина, като наблюденията от нашата практика са, че в голямата си част отказите са незаконосъобразни. В тези случаи същите могат да се обжалват и съответно да бъдат отменени.
В случай, че Ви е отказано да Ви бъде изплатено обезщетение за безработица може да се обърнете към Адвокатско дружество „Колева и Белова“.