С влезлите в сила от 4 август 2023г. промени в Търговския закон (ТЗ) в Глава петнадесета ,,а’’ се създава изцяло нова, непозната досега форма на търговско дружество – Дружество с променлив капитал (ДПК). Целта на създаването му е да отговори по подходящ начин на бързо развиващия се бизнес на стартъп (start-up) компании, които разработват иновативни, високотехнологични продукти и услуги.
ДПК е смесена форма между персонално и капиталово търговско дружество. То е алтернатива на съществуващите капиталови дружества ООД и АД, като в него са запазени някои предимства, а други, по - сложни изисквания, са премахнати. Именно тези решения на законодателя го отличават от досега съществуващите търговски дружества и го правят подходящо за стартиращите микро- и малки предприятия.
Съгласно промените в Търговския закон дружеството с променлив капитал се учредява от едно или повече физически или юридически лица. По смисъла на Закона за малките и средни предприятия, регистрация на дружество като ДПК може да бъде направена за микро- или малки предприятия. Ако дружество, регистрирано като ДПК, вече не отговаря на изискванията за малко или микропредприятие, то следва да се преобразува в капиталово дружество. В случай че не бъде преобразувано в срок, дружеството се прекратява с иск на прокурора.
Дружество с променлив капитал може да е само предприятие, което отговаря едновременно на следните две условия:
1. да има средносписъчен брой на персонала, по-малък от 50 души и
2. годишен оборот, който не превишава 4 000 000 лева, и/или стойност на активите, която не превишава 4 000 000 лева.
Ако едно от двете условия не е налице дружеството трябва да се преобразува в ООД или АД.
Дружеството с променлив капитал отговаря към кредиторите с имуществото си. Юридическо лице, обявено в несъстоятелност, не може да бъде учредител на ДПК.
С какво се отличава Дружеството с променлив капитал от ООД и АД и по какво си приличат?
За разлика от ООД и АД за Дружеството с променлив капитал:
Няма изискване за откриване на набирателна сметка;
Капиталът не се вписва в Търговския регистър;
Изискването за минимален размер на капитала липсва;
В Търговския регистър не се вписват съдружниците;
Непаричните вноски в капитала се внасят по-бързо и по-лесно.
Основна разлика между ДПК от една страна и ООД и АД от друга е, че капиталът на ДПК е променлив и същият не подлежи на вписване в Търговския регистър. Размерът на капитала се установява с решение на редовното годишно общо събрание, което е свикано за разглеждане на годишния финансов отчет. В това решение се посочва размера на капитала към датата на приключване на финансовата година и неговото изменение по отношение на предходната финансова година.
Минимална стойност на един дял от капитала е 0,01 ст. Възможно е, подобно на АД, капиталът да се състои от дялове от различни класове, при което стойността на дяловете от всеки отделен клас може да е различна. Например: В клас (1) да е 0,01 ст., а в клас (2) да е 180.00 лв.
Друга съществена разлика на ДПК от ООД и АД е, че съдружниците могат да внесат стойността на дяловете си в непарична вноска, която ще се оценява от три вещи лица избрани от управителя или управителния съвет на ДПК, а не от Агенция по вписванията както е при ООД и АД.
Прилики на ДПК с АД - ДПК може също да издава дружествени дялове с особени права (привилегии), като дружествените дялове с еднакви права образуват отделен клас.
Привилегиите могат да включват:
право на повече от един глас в общото събрание на съдружниците;
право на гарантиран или допълнителен дивидент или ликвидационен дял;
право на обратно изкупуване на дружествените дялове;
право на вето при приемането на решения от общото събрание;
други права, предвидени в дружествения договор.
С дружествения договор може да се предвиди, че привилегированите дялове са без право на глас.
ОРГАНИ НА ДРУЖЕСТВО С ПРОМЕНЛИВ КАПИТАЛ
Органите на управление на ДПК са общо събрание, което включва всички съдружниците и управителен съвет (колективен) или управител (едноличен). Представителите на ДПК се вписват в Търговски регистър.
Компетентност на общото събрание (ОС) на ДПК:
То се състои от всички съдружници и в негова компетентност е вземането на решения по следните въпроси, а именно:
изменя и допълва дружествения договор;
издава нови дялове, определя начина за поемането им, обезсилва дялове и изключва съдружници;
преобразува и прекратява дружеството, избира и освобождава ликвидатор, определя възнаграждението му и срока на ликвидацията;
избира и освобождава членовете на управителния съвет, съответно управителя, определя възнаграждението им и ги освобождава от отговорност;
назначава и освобождава регистриран одитор, когато извършването на одит е задължително съгласно закона или е взето решение за извършване на независим финансов одит, и приема годишния финансов отчет;
разпределя печалбата и взема решение за нейното изплащане;
приема решение за придобиване собствени дялове при условия и ред, предвидени в дружествения договор;
решава и други въпроси, предоставени в негова компетентност от закона и дружествения договор.
ОС може да се свика от управителния съвет/управителя. То може да се свика и по искане на съдружници, които притежават поне 5 на сто от всички гласове, съгласно извлечение от книгата на съдружниците.
Свикването на общото събрание се извършва:
чрез писмена покана, обявена в търговския регистър поне 15 дни преди датата на общото събрание;
с писмена покана;
с покана, изпратена чрез електронни средства с изрично потвърждение за получаването, получена поне 7 дни преди датата на общото събрание.
ОС се провежда най-малко веднъж годишно до 30 юни в седалището на дружеството, освен ако в дружествения договор е предвидено друго място на територията на Република България.
Интересна особеност при ДПК е, че за първи път е предвидена възможност за дистанционно провеждане и гласуване на ОС. Това ще става чрез използване на електронни средства посредством един или повече от следните начини:
предаване в реално време на общото събрание;
двупосочни съобщения в реално време, позволяващи на съдружниците да участват в обсъждането и приемането на решения в общото събрание от разстояние;
механизъм за гласуване преди или по време на общото събрание, без да е необходимо упълномощаване на лице, което да участва лично на общото събрание.
ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ДРУЖЕСТВЕНИ ДЯЛОВЕ
Прехвърлянето на дружествени дялове от ДПК се извършва свободно, освен ако е уговорено друго в дружествения договор. Договорът за прехвърляне на дружествен дял се сключва в писмена форма с нотариална заверка само на подписите, освен ако в дружествения договор е предвидена писмена форма.
В дружествения договор може да се предвидят особени правила, че при прехвърлянето трябва да се спази определен ред или условия.
Общото събрание може да учреди на наети от дружеството лица, независимо от вида на договора или на правоотношението, право на придобиване на дялове, което се упражнява само чрез прехвърляне на собствени дялове на дружеството. В този случай се сключва договор в писмена форма между дружеството и съответния служител за предоставяне на право за придобиване на дялове.
Общият брой на придобитите дялове при упражняване на правото на придобиване на дялове от наети от дружеството лица не може да бъде повече от 15 на сто от всички дялове.
Към момента все още няма възможност да се регистрират Дружества с променлив капитал, но в ТЗ е предвиден срок до 30 юни 2024 г., в който Агенция по вписванията трябва да осигури техническа възможност за регистрация на дружество с променлив капитал в търговския регистър. Това означава, че практически реална възможност за регистрация на ДПК ще има официално след тази дата.
Ако се нуждаете от консултация или правна помощ във връзка с търговско дружество, не се колебайте да се свържете с екипа на Адвокатско дружество „Колева и Белова“.