top of page
Снимка на автораадв. Гергана Белова

ЗАДЪРЖАНЕ НА ЛИЦЕ ЗА 24 ЧАСА И 72 ЧАСА - КАКВО НАЙ-ВАЖНО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ?

Актуализирано: 9.05

ръце с белезници

Задържането на лица представлява принудително настаняване в помещения за задържани лица от страна на полицейските или прокурорските органи. Този вид ограничение засяга правото на свобода и сигурност, което е едно от основните човешки права, защитено от Конституцията на Република България и Европейската конвенция за защита правата на човека, приета от Съвета на Европа. Поради това условията, при които едно лице да може да бъде задържано са изрично регламентирани в законодателството на страната ни, а процедурата за неговото осъществяване е строго формална. Неспазването ѝ винаги води до отмяна на задържането. 


В Р България са законово регламентирани няколко възможности за задържане на лице:


ЗАДЪРЖАНЕ ЗА 24 ЧАСА ПО ЗМВР ОТ ПОЛИЦЕЙСКИ ОРГАН


По правната си същност задържането от полицейски орган за срок от 24 часа представлява принудителна административна мярка - административното разпореждане на орган на власт, което непосредствено засяга правната сфера на задържаното лице.


Предпоставките за 24-часовото задържане са изрично посочени в чл. 72, ал. 1, т. 1 Закона за министерство на вътрешните работи (ЗМВР). В него е регламентирано, че полицейските органи могат да задържат лице:


  • за което има данни, че е извършило престъпление;

  • което след надлежно предупреждение съзнателно пречи на полицейски орган да изпълни задължението си по служба;

  • което показва тежки психични отклонения и с поведението си нарушава обществения ред или излага живота си или живота на други лица на явна опасност;

  • при невъзможност да се установи самоличността му

  • което се е отклонило от изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или от местата, където е било задържано като обвиняем в изпълнение на разпореждане на орган на съдебната власт;

  • обявено за издирване с цел задържане, както и по искане на друга държава във връзка с неговата екстрадиция или в изпълнение на Европейска заповед за арест;

  • в други случаи, определени със закон.


КАКВИ ПРАВА ИМА ЗАДЪРЖАНОТО ЛИЦЕ?


затворнически килии

В случай на задържане всеки гражданин има следните права:

- да му бъде обяснено по разбираем за него начин с оглед възраст, образование и т.н. за какво точно е задържан;
- ако задържаното лице не владее български език, то незабавно се информира за основанията за задържането му на разбираем за него език;
- право на адвокат, като ако не разполага с контакти на такъв, съответният орган следва да Ви назначи служебен
- За задържането полицията е длъжна незабавно да уведоми някой близък, посочен от задържания. 

Важно е да знаете, че по време на задържане органите на МВР имат право да използват физическа сила и помощни средства, само когато това е абсолютно необходимо и ако оказвате съпротива и/или не изпълнявате техните нареждания.


Също така, когато необходимостта от задържането отпадне, полицейският орган е длъжен незабавно да освободи задържаното лице.


Във всеки случай лице може да бъде задържано от органи на МВР за срок не повече от 24 часа.


ОБЖАЛВАНЕ НА ЗАПОВЕД ЗА ЗАДЪРЖАНЕ


За задържането полицейският орган издава изрична заповед в писмена форма.


За да е законосъобразна, заповедта трябва да съдържа:

  • името, длъжността и местоработата на полицейския орган, който я е издал;

  • фактическите и правните основания за задържането;

  • индивидуализиращи данни за задържаното лице;

  • датата и часът на задържането

  • кои права на лицето се ограничават;

  • правото на задържаното лице да обжалва пред съда законосъобразността на задържането;

  • правото на лицето на адвокат от момента на задържането;

  • правото на задържаното лице на медицинска помощ;

  • правото на лицето на телефонно обаждане, с което да съобщи за своето задържане; правото на задържания да се свърже с консулските власти на съответната държава, в случай че не е български гражданин;

  • правото му да ползва преводач, в случай че не разбира български език.


Заповедта се подписва от полицейския орган и от задържаното лице. Липсата на който и да е от посочените реквизити я прави незаконосъобразна и при обжалване същата ще бъде отменена от съда. Срокът за обжалването на заповедта е 14-дневен и тече от момента на връчване. В случай че заповедта бъде отменена, задържаното лице има право на обезщетение по реда на ЗОДОВ за причинените му имуществени и неимуществени вреди от незаконосъобразната заповед за задържане.


Задържане за 72 часа от прокурор


Задържането за 72 часа е регламентирано в Наказателно-процесуални кодекс. То се извършва въз основа на постановление на прокурор спрямо лице, за което се смята, че е евентуален извършител на престъпление. Обикновено лицето първоначално се задържа от органите на МВР за 24 часа, след което, ако предстои прокурорът да поиска от съда налагане на мярка за неотклонение "задържане под стража", той постановява задържане на лицето на 72 часа. Целта на това задържане е да се осигури явяването на лицето пред съд, за да бъде разгледано искането на прокурора за налагане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.


Ако Вие или Ваш близък сте били задържани свържете се с екипа на Адвокатско дружество "Колева и Белова" за правна помощ и съдействие. Ние ще можем да защитим Вашите права!

bottom of page