Съгласно разпоредбите на настоящия Семеен кодекс /в сила от 2009 г./ са уредени три режима на имуществени отношения по време на брака:
режим на семейна имуществена общност – СИО;
режим разделност;
договорен режим.
В настоящата статия ще разгледаме какви са правата на всеки съпруг по отношение на имуществото им при всеки от горепосочените режими, както и може ли да се преминава от един режим на имуществени отношения към друг.
РЕЖИМ НА СЕМЕЙНА ИМУЩЕСТВЕНА ОБЩНОСТ /СИО/
Това е общият режим, който се прилага, когато съпрузите не изберат друг вид режим или ако са непълнолетни. По силата на този режим на общност всички вещни права, придобити по време на брака в резултат на съвместен принос от съпрузите принадлежат общо и на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити. Всеки от тях притежава по ½ идеална част от това общо имущество и разпореждането с него се извършва съвместно от двамата съпрузи. Т.е., ако искате да продадете, дарите и т.н. имот, който е закупен по време на брака, е необходимо съгласието на Вашия/та съпруг/а, тъй като този имот е общо имущество (независимо от това, че само Вие сте вписан в нотариалния акт като собственик).
НЕ са общи, а са лична собственост на съпруга, който ги е придобил вещите (движими и недвижими):
придобити преди брака;
придобити по време на брака по дарение или наследяване;
придобити по време на брака изцяло с лично имущество. Така например, когато е продадено лично имущество и парите са вложени в придобиване на имот, съпругът може да предяви иск за т.нар. ”трансформация” на лично имущество и да иска да се признае за едноличен собственик на имота поради липса на принос от другия съпруг, тъй като вложените средства са от продажба на лично имущество.
Имот закупен чрез кредит
Интересен е въпросът за собствеността на имот, закупен при режим на СИО с кредит, който е изтеглен само от единия съпруг. За да се даде отговор дали този имот е лична собственост на съпруга, който е страна по договора за кредит или собствеността е обща, следва да се съобразят няколко обстоятелства:
1. дали е налице солидарна отговорност за двамата съпрузи за погасяване на задължението;
2. кой е погасявал кредита за закупуването на имота - ще бъде доказано, че имотът не е придобит в режим на имуществена общност и съответно е лична собственост на съпруга, който е страна по договора за кредит и е изплащал месечните погасителни вноски, когато:
по делото липсват доказателства, от които да се установява, че кредитът е изплащан съвместно от двамата съпрузи;
изтегленият кредит е погасяван чрез усвояване от разплащателна сметка на единия съпруг и другият не е страна по сключения договор за потребителски кредит, респ. не е поел солидарно задължение за връщането му;
не са представени доказателства за участие на другия съпруг при заплащане на продажната цена по сключения договор за покупко – продажба или влагане на лични средства при закупуването на спорната вещ или имот;
3. съпругът, който твърди, че е единствен собственик на имота трябва да докаже това и да обори презумпцията за съвместен принос по чл. 21, ал. 3 СК. В негова тежест е да докаже притежанието на лични средства и влагането им при закупуването на съответния имот.
Прекратяване на СИО
Съпружеската имуществена общност /СИО/ се прекратява с прекратяването на брака. По време на брака тя може да се прекрати по съдебен ред, ако важни причини налагат това или ако съпрузите изберат режим на разделност или сключат брачен договор.
РЕЖИМ НА РАЗДЕЛНОСТ
На първо място е важно да знаете, че различен режим от СИО могат да избират само пълнолетните лица, които встъпват в граждански брак.
В случай, че сте пълнолетен и не желаете имуществото, придобито по време на брака да бъде общо със съпруга/та Ви, имате възможност при сключване на брака (а и след това) да изберете законов режим на разделност. При този режим правата, придобити от всеки от съпрузите по време на брака, са негово лично притежание. Единствено при прекратяване на брака по исков ред всеки съпруг има право да получи част от стойността на придобитото от другия по време на брака, доколкото е допринесъл с труд, със средствата си, с грижа за децата, с работа в домакинството или по друг начин.
Тъй като при този режим придобитото по време на брака имущество е лично, за разпореждането с него не изисква съгласието на другия съпруг – всеки от съпрузите може лично и самостоятелно да се разпорежда с имуществото си. Действията на разпореждане със семейното жилище – лична собственост на единия съпруг, обаче, се извършват със съгласието на другия, ако двамата съпрузи нямат друго жилище – обща собственост или лична собственост на всеки от тях.
Процедура
За да бъде избран режим на разделност на имуществените отношения, към документите, необходими за сключване на граждански брак, следва да се представи и нотариално заверена декларация /от двамата съпрузи/ за избрания режим. Този режим се вписва в Централен електронен регистър към Агенцията по вписванията, който е публичен и всеки може да получи информация от него, за да е наясно имуществото, предмет на бъдещата сделка в какъв режим е придобито.
Ако по време на брак двамата съпрузи решат, че искат да сменят режима на имуществените си отношения, е необходимо да заверят нотариално декларация, която да представят в общината/кметството, където е сключен бракът, за да бъде отразено в акта за сключен граждански брак. След това длъжностно лице от общината/кметството служебно изпраща информация до Централен електронен регистър към Агенцията по вписванията.
От общия режим на СИО може да се премине към режим на разделност дори и единият съпруг да не желае. Това става по съдебен ред и само ако важни причини го налагат. Такива причини са например задължения на единия съпруг към трети лица, които не може да обслужва, а другият желае да закупи имот, автомобил или друга вещ и се притеснява, че евентуално кредиторът на половинката му може да предприеме действия по изпълнение именно срещу тази вещ /само срещу ½ от вещта, която съпругът би придобил по силата на СИО/.
ДОГОВОРЕН РЕЖИМ. БРАЧЕН ДОГОВОР
Последният начин, по който двама съпрузи могат да уредят имуществените си отношения, както при самото сключване на граждански брак, така и по време на брака, е сключването на брачен договор. Този договор касае и урежда единствено и само имуществените отношения между съпрузите. Той може да включва уреждане на правата по отношение на имуществото, което ще се придобива по време на брака, начините на управление на имуществото, участието на страните в разходите и задълженията, последици при развода, издръжка между съпрузите и други. По силата на този договор, обаче, не може да бъде уговаряно, че имущество, придобито преди сключване на брака от някой от съпрузите ще стане съпружеска имуществена общност, тоест общо на двамата съпрузи / ½ за единия и ½ за другия/
За да бъде действителен брачния договор, се изисква същият да се сключва лично от страните в писмена форма с нотариална заверка на съдържанието и на подписите.
Брачният договор може да бъде сключен преди встъпването в граждански брак, тогава договорът поражда правните си последици след сключване на гражданския брак, тоест тогава влизат в сила предвидените в него клаузи.
Възможно е обаче съпрузите да са сключили граждански брак и към него да се прилага режим на СИО или режим на разделност, но впоследствие да решат да сключат брачен договор. Редът е същият. Договорът се заверява от нотариус и се представя в общината/кметството, за да бъде изпратен служебно за вписване в Регистър на имуществените отношение на съпрузите към Агенцията по вписванията. Договорът поражда действие от датата на сключването или друга дата, която брачната двойка е избрала.
ПРИДОБИВАНЕ НА ИМУЩЕСТВО САМО ОТ ЕДИНИЯ СЪПРУГ
Често в практиката ни се случва съпруг, които е в режим на семейна имуществена общност да иска да придобие имущество, което да е лична негова собственост. Вариантите за това са няколко и за да бъде избран най-подходящият, е важно да се съобразят всички обстоятелства за конкретния казус.
Ако имате нужда от правна помощ и съдействие за уреждане на въпроси, свързани с имуществени отношения между съпрузи, свържете се с Адвокатско дружество "Колева и Белова.