top of page
Снимка на автораадв. Гергана Белова

ЕЛЕКТРОНЕН ФИШ ЗА ПРЕВИШЕНА СКОРОСТ: КАКВИ СА ПРАВАТА МИ?

Актуализирано: 3.02

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ЕЛЕКТРОННИЯ ФИШ /ЕФ/?

Police car

Електронният фиш /ЕФ/ е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи /АТСС/, т. нар. камери.


Електронният фиш е специфичен акт, който изпълнява функциите едновременно на акт за установяване на административното нарушение /АУАН/ и наказателно постановление /НП/.


Електронният фиш се издава по образец, утвърден от министъра на вътрешните работи и трябва да съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното и заплащане. Следва да се отбележи, че за разлика от акта за установяване на административното нарушение /АУАН/ и наказателното постановление /НП/, електронния фиш не съдържа име и подпис на длъжностното лице, което го е издало и дата на издаването му. 

 

КОГА СЕ ИЗДАВА ЕЛЕКТРОНЕН ФИШ?


Speeding car

Електронен фиш се издава за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система (АТСС), т. нар. камери, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство (т.е. не се отнема свидетелството за управление) и не се отнемат контролни точки. Когато наказанието предвижда отнемане на свидетелство за управление на МПС и/или отнемане на контролни точки, се преминава към издаване на акт за установяване на административно нарушение, въз основа на който се издава и наказателно постановление.


Към настоящия момент електронни фишове се издават за два вида нарушения:
- за управление на моторно превозно средство /МПС/ с превишена скорост;
- за управление на МПС, за което няма сключена задължителна застраховка Гражданска отговорност;

Автоматизирани технически средства или системи /АТСС/ са уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, които установяват и автоматично заснемат нарушения. Тези технически средства трябва задължително да са одобрени и проверени, по реда на Закона за измерванията.


АТТС могат да бъдат:
- стационарни – трайно прикрепени към земята, подлежащи на периодично обслужване от контролните органи;
- мобилни – временно разположени на участък от пътя или прикрепени към МПС, работещи и установяващи нарушения в присъствие на контролните органи;

ЩЕ ПОЛУЧА ЛИ ЗАЕДНО С ЕЛЕКТРОННИЯ ФИШ И СНИМКА НА НАРУШЕНИЕТО


Отговорът на този въпрос е НЕ. В закона не е предвидено задължение за органите на МВР, когато връчват електронен фиш, да прилагат снимка на нарушението.


Имате възможност, обаче, след като получите електронния фиш, да отидете до компетентната териториална дирекция на МВР и поискате да ви бъдат показани записите, за да се уверите, че в действителност сте извършили конкретното нарушение.


Също така, при евентуално обжалване на електронния фиш пред съда може да изисквате представяне на всички документи, необходими за установяване на нарушението.

 

ИЗДАВА ЛИ СЕ ЕЛЕКТРОНЕН ФИШ ЗА НАРУШЕНИЕ ЗА СКОРОСТ НА ЮРИДИЧЕСКО ЛИЦЕ


Електронен фиш за нарушение за скорост се издава само на физическо лице. Ако автомобилът е собственост на юридическо лице, електронният фиш се издава на физическото лице, което е негов законен управител.


NB! Това не се отнася за електронните фишове, касаещи липсата на сключена задължителна застраховка Гражданка отговорност. Тези електронни фишове се издават винаги на собственика на автомобила и ако собственикът е юридическо лице, електронният фиш се издава на юридическото лице, като му се налага имуществена санкция, чийто размер към настоящия момент е 2000 лв. В случай на обжалване на такъв електронен фиш, активно легитимирана страна да подаде жалбата е самото юридическо лице, а не неговият управител.

 

ВРЪЧЕН МИ Е ЕЛЕКТРОНЕН ФИШ ЗА СКОРОСТ: КАКВИ СА ПРАВАТА МИ


След като електронния фиш за скорост Ви е връчен, имате няколко възможности:


1. Можете да заплатите глобата, като, ако направите това в 14-дневен срок от връчване, дължите 70% от нейния размер.

Следва да се има предвид, че глобата, наложена с електронен фиш, който е бил обжалван и потвърден от съда, се дължи в пълен размер.


2. Ако сте собственик на автомобила, но не сте управлявали Вие, а друго лице, можете в 14-дневен срок от връчване да предоставите в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. В този случай на лицето, което сте посочили, се издава и изпраща нов електронен фиш, а първоначално издаденият на Вас, се анулира.


ВАЖНО е да знаете, че съответната структура на МВР няма задължение да изиска да предоставите такава декларация и няма да Ви изпрати такова уведомление. Това означава, че за да се възползвате от тази си възможност, следва Вие сами в законовия срок да подадете декларацията заедно с копие от свидетелството за управление на моторно превозно средство на лицето, което е управлявало. 

 

3. Третата възможност, с която разполагате, е да обжалвате електронния фиш пред съда. Срокът за подаване на жалба е 14 дни от датата на получаване, като дните започват да се броят от следващия ден. Жалбата се подава чрез териториалната структура на МВР, която го е издала, до Районния съд, действащ на територията, където е извършено нарушението.


ОСНОВАНИЯ ЗА ОТМЯНА НА ЕЛЕКТРОНЕН ФИШ ОТ СЪДА


съдийско чукче, облегнато на книги

Производството по издаване на електронен фиш е строго формално и всяко нарушение на процедурните правила и липсата на задължителни документи/протоколи или неправилното им  попълване води до незаконосъобразност на електронния фиш и е основание същият да бъде отменен.


Най-честите основания за отмяна са свързани със задължителните реквизити на електронния фиш, посочени в 189 ал. 4 от Закона за движение по пътищата (ЗДВП). Така например неточно описание на извършеното нарушение или на мястото, на което е извършено то, или пък погрешно посочените нормативни разпоредби водят до незаконосъобразност и съответна отмяна на електронния фиш.


На следващо място задължителна е техническа неизправност на мобилната или стационарна камера, която е заснела нарушението, както и спазване на процедурата за тяхната експлоатация. Всяка камера трябва да притежава удостоверение за одобрен тип техническо средство, посочващо датата на одобрение и протокол за проверка на Българския институт по метрология, който удостоверява датата на провеждане на проверката. Освен това, задължително трябва да е преминала първоначална проверка и ежегодно да преминава последваща проверка за изправност, за които обстоятелства се издава съответен протокол.

 

ДАВНОСТ НА ЕЛЕКТРОНЕН ФИШ


Давността е период от време, определен в закон, с изтичането на който титулярът на едно право губи предоставената му от закона възможност да го осъществи.


Давността бива два вида– давност за преследване и давност за изпълнение.

Давност за преследване  - с изтичането й се погасява възможността на държавата търси отговорност от дадено лице за извършеното нарушение.

Институтът на електронния фиш въвежда специален ред за ангажиране на административнонаказателната отговорност на лицата, който е изключение от общите правила на ЗАНН, поради което сроковете по чл. 34 ЗАНН за издаване на АУАН и НП не намират приложение по отношение на електронния фиш. Ето защо с оглед препращата норма на чл. 11 от ЗАНН и приетото в  Тълкувателно постановление № 1 от 27/02/2015 на ВКС и ВАС, възможността за административнонаказателното преследване за нарушенията, за които са издадени електронни фишове се преклудира с изтичане на погасителни срокове в Наказателния кодекс /НК/.


Съгласно чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК общата давност за преследване е 3 години. Тя започва да тече от деня на извършване на нарушението и се прекъсва с всяко действие, насочено към преследване на нарушителя /например самото издаване на електронен фиш, опит последният да бъде връчен и други/. 


За електронния фиш намира приложение и абсолютната преследвателна давност по чл. 81, ал. 3 НК. В този случай независимо от спирането или прекъсването на обикновената давност, ако е изтекъл срок от 4 години и 6 месеца от извършване на нарушението, електронният фиш трябва да се отмени. Това важи дори и да е образувано съдебно производство по обжалване. Ако, докато тече производството и преди да е приключило с влязъл в сила съдебен акт, изтече абсолютната давност  - 4 години и 6 месеца от извършване на нарушението, водачът се освобождава от отговорност на основание изтекла абсолютна погасителна давност, съгласно чл. 81, ал.3 НК.

Давност за изпълнение на наложено наказание - с изтичането й се погасява възможността на държавата да изпълни едно вече наложено наказание. 

Давността за  изпълнение (изпълнителска давност) е уредена в чл.82 от ЗАНН и за електронния фиш тя е 2 години. Тази давност започва да тече след влизане в сила на електронния фиш.


С други думи, ако са изтекли 2 години от влизане в сила на електронния фиш и не са предприети действия от страна на компетентните органи (в случая НАП) за събиране на глобата, имате право да не я заплащате.


От друга страна, предприемането на действия по принудително изпълнение за конкретно наложената глоба прекъсва давността, като от този момент започва да тече нов двугодишен срок. (Такова действие е например налагането на запор върху трудово възнаграждение или банкови сметки.)  Следва да се има предвид, че изпращането на публичното задължение от КАТ към публичния взискател в НАП не е действие по изпълнение на наказанието и не прекъсва давността.


Абсолютната давност за изпълнение е 3 години, но тя не се прилага ако е обраувано изпълнително производство.

В случай, че срещу вас е образувано изпълнително производство за глоба, за която е изтекла изпълнителната давност, трябва да направите възражение пред публичния изпълнител от НАП, на когото е разпределено събирането на задължението и да поискате отписване на задължението съгласно разпоредбата на чл. 173 от Данъчно-осигурителния процусуален кодес (ДОПК). Ако възражението е основателно, изпълнителното производство следва да бъде прекратено и задължението отписано. Последното трябва да се отрази като неактивно в данъчно-осигурителната ви сметка и при справка да не се отразява като висящо задължение.

 

Екипът на Адвокатско дружество "Колева и Белова" има богат опит в обжалването на електронни фишове, затова, ако сте получили такъв, не се колебайте да се свържете с нас.

bottom of page